Медпункт / IZOLYATSIA Must Speak

Часові періоди

1. Завод

Завод (1955 — 2005) — цей розділ розповідає про використання простору у часи заводу ізоляційних матеріалів. Завод був відкритий у 1955 році в місті Донецьк. Підприємство виробляло мінеральну вату та інші ізоляційні матеріали для електростанцій, військових та космічних потреб. Продукцію заводу експортували в республіки СРСР та країни Європи, а на підприємстві працювало близько 1000 робітників та інженерів.

2. Культура

Фонд «Ізоляція» (2010 — 2014) — розділ розповідає про використання простору міжнародним благодійним фондом «Ізоляція». У 2010 році Донецькі активісти за підтримки місцевого бізнесу відкрили платформу культурних ініціатив, використовуючи спадщину фабрики як джерело натхнення та матеріал для створення нових сенсів. Фонд використовував приміщення заводу для реалізації освітніх, культурних та художніх проєктів, створення нових підприємств у сфері креативної економіки, проведення концертів, театральних перформансів та кінопоказів. До роботи фонду «Ізоляція» активно залучались як митці й культурні діячі українського та світового рівня, так і локальна спільнота.

3. В'язниця

Нелегальна в'язниця «Ізоляція» (2014 - ...) — розділ розповідає про використання простору діючею нелегальною тюрмою та військовою базу, яку представники збройних формувань РФ облаштували на території заводу та культурного фонду. Приміщення, що раніше використовувались для культурних подій та мистецьких проєктів, тепер є місцем незаконних ув’язнень, тортур, розстрілів та зберігання боєприпасів, зброї та військової техніки. За свідченнями колишніх в'язнів, заручники перебувають у нелюдських умовах, залучаються до примусової праці та зазнають морального та фізичного насильства.

Медпункт

Завод

Фото з архіву заводу ізоляційних матеріалів. Джерело: 2012, МБФ «Ізоляція».

У наступній за заводоуправлінням будівлі за часів роботи підприємства був розташований медпункт. Там працівники заводу ізоляційних матеріалів могли отримати першу невідкладну медичну допомогу. Після занепаду підприємства приміщення медпункту залишились майже у первозданному вигляді — з медичним приладдям та лікарняними меблями.

Фонд «Ізоляція»

2012 року на території колишнього медпункту відкрили нову галерею.
Виставка Ґендер в Ізоляції. Джерело: 2012, Діма Сергєєв.

Лікарняний антураж лишили недоторканим, а новий простір так і назвали — МЕДПУНКТ. Оскільки медпункт — це місце початкового діагностування хвороби, організатори назвали його «місцем вимірювання соціальної температури». Галерею відвели для виставок і проєктів «швидкої реакції», що виявляють симптоми й відкриті рани в соціальному і культурному тілі українського суспільства.

Першим і знаковим для МЕДПУНКТУ став проєкт Ґендер в Ізоляції (2012). Виставка порушила тему, де і як знаходити простір психологічної свободи в суспільстві, в якому побутують вузькі і занадто обмежeні ґендерні норми. Проєкт спонукав замислитися: які потенційні можливості відходу від патріархальної обмеженості є в сучасному українському контексті?

Виставка Ґендер в Ізоляції. Джерело: 2012, Діма Сергєєв.

МЕДПУНКТ не обмежився важливою, проте не завжди зрозумілою для локальної спільноти роботою з сучасним мистецтвом. Того самого 2012 року в галереї відкрилась Донецьк: Артефакти — виставка–дослідження історії міста через роботу з архівами, графікою повоєнного відродження, живописними полотнами часів розвиненого соціалізму, мапами й туристичними альбомами. Виставка пропонувала відвідувачам «поставити діагноз Донецьку» й осмислити минуле і теперішнє міста.

Виставка-дослідження Донецьк: Артефакти. Джерело: 2012, Діма Сергєєв.

2013 року у фонді «Ізоляція» відкрили перший в Україні фаблаб. Це цифрова майстерня вільного користування, в якій можна зробити майже все, що завгодно: від цукерок, іграшок і ювелірних виробів до автомобілів та високоточних інструментів. Це можливо завдяки набору станків з цифровим управлінням: принтер тривимірних об'єктів, верстат лазерного різання, фрезерний станок тощо.

IZOLAB - перший фаблаб в Україні був відкритий саме на території медпункту. Джерело: 2013, Діма Сергєєв.

Дизайнери, інженери, архітектори могли скористатися усіма необхідними інструментами для своїх проєктів. Для них проводили освітні події — зокрема і для початківців. Майстерня була доступна не лише фахівцям, а й усім, хто цікавився наукою і технікою.

Відкриття фаблабу IZOLAB. Джерело: 2013, відеоархів МБФ «Ізоляція».

В'язниця

Будівля Медпункту. Джерело: 2021, telegram-канал «Донецький Тракторист».

Після захоплення Міжнародного благодійного фонду «Ізоляція» у 2014 році, підтримувані Росією бандформування розграбували устаткування та колекцію фонду. Частину обладнання та художніх робіт знищили або продали як брухт. Долю деяких речей вдалося відстежити. Зокрема, виробник надав інформацію, що оновлення для цифрового лазерного різака встановлювалися з тимчасово окупованої Росією території України в АР Крим та м.Севастополь.

Приміщення галереї МЕДПУНКТ перетворили на склад зброї та боєприпасів. За свідченнями звільнених з незаконної в’язниці «Ізоляція», належної охорони складів немає, а правилами поводження з боєприпасами представники російської окупаційної адміністрації нехтують, що становить додаткову небезпеку для життя та здоров'я. Частину приміщення перетворили на склад для продуктів — колишні в'язні згадують зіпсовані цукерки і печиво Конті.

По сусідству з МЕДПУНКТОМ, де раніше було кафе для резидентів і відвідувачів фонду «Ізоляція», обладнали кухню та їдальню для утримуваних осіб. За словами самих полонених, у в’язниці отримують дворазове харчування, переважно різні види зернових і тушонку. Продукти часто зіпсовані. Водночас, принаймні у 2014-2015 роках, практикувалося кількаденне позбавлення їжі, щоб змусити ув’язнених зізнатися в інкримінованих їм «злочинах».