IZOLYATSIA Must Speak

Про фонд «Ізоляція»

APL315 - ІЗОЛЯЦІЯ
ІЗОЛЯЦІЯ - APL315. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Фонд «Ізоляція» — неприбуткова недержавна платформа культурних ініціатив, заснована 2010 року в Донецьку на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів. Саме заводу фонд завдячує своїм ім'ям.

Мета фонду «Ізоляція» — бути каталізатором культурної децентралізації, працюючи передусім у регіонах. Фонд продукує та поширює знання про соціальний і культурний контекст Східної України. І так виводить Донбас з інформаційної ізоляції.

Місія фонду «Ізоляція» — через інструменти культури стимулювати позитивні системні зміни в українському суспільстві. Через художні практики змінювати громадську думку щодо політично–чутливих тем та маргіналізованих спільнот.

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ
Цай Гоцян, Відкриття виставки 1040 метрів під землею. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Уже в перші роки роботи фонд «Ізоляція» реалізував понад 20 творчих проєктів. Серед учасників були як перспективні молоді українські художники (Роман Мінін, Жанна Кадирова, Саша Курмаз, Іван Світличний, Гамлет Зіньківський), так і світові зірки сучасного мистецтва (Цай Гоцян, Борис Михайлов, Даніель Бюрен, Рафаель Лозано–Хеммер). За неповні 4 роки відвідуваність фонду «Ізоляція» зросла з 600–1000 людей у 2010-му до 20 000 на початку 2014-го.

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ
Цай Гоцян, 1040 метрів під землею. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Серед найяскравіших проєктів цього періоду — 1040 м під землею Цая Гоцяна (2011). Китайський художник створив серію порохових малюнків разом із місцевими шахтарями, художниками та волонтерами. Важливою стала і виставка Ґендер в ІЗОЛЯЦІЇ (2012). Її автори проаналізували соціальні та психологічні механізми ґендерного конструювання, оминаючи просте перерахування ґендерних стереотипів, що вже існували в Україні.

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ
Виставка Гендер в ІЗОЛЯЦІЇ. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Серед інших знакових проєктів — програма фоторезиденцій Мінлива хмарність. А також виставковий проєкт Homo Bulla, створений художницею з Криму Марією Куліковською та кураторкою фонду «Ізоляція» Оленою Червоник.

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ
Звукоізоляція 2: Outside. Джерело: 2012, Діма Сергєєв.

2013 рік став першим тривожним сигналом для фонду «Ізоляція». 4 квітня проросійські активісти здійснили напад на територію фонду під час проведення TechCamp Donetsk 2.0 — освітнього семінару для представників недержавних громадських організацій. Саме ці активісти вже наступного року стали ядром російських окупаційних сил на тимчасово окупованих Росією територіях України в Донецькій та Луганській областях.

Напад став свідченням стратегічної важливості МБФ «Ізоляція» для розвитку регіону. Фонд становив небезпеку для підтримуваних Росією бандформувань, що не хотіли позитивних змін у Донецьку.

Після завершення Революції Гідності та спроби анексії АР Крим та м.Севастополя у квітні 2014-го почалась активна стадія окупації Донецька. Проте фонд «Ізоляція» не припинив роботу.

На вже тимчасово окупованих Росією територіях України у м.Донецьк фонд «Ізоляція» провів Український літературний фестиваль під кураторством письменника Любка Дереша. Гостями події стали журналісти і письменники з усієї України. Метою фестивалю було показати, що тиражоване в ЗМІ уявлення про донеччан як прихильників окупації — неправдиве.

Проєкти фонду «Ізоляція» 2011-2014 років. Джерело: 2012, МБФ «Ізоляція».

9 червня 2014 року представники російської окупаційної адміністрації на території Донецької області захопили територію колишнього заводу і розмістили снайпера на верхівці терикона фонду «Ізоляції». Приміщення фонду були розграбовані, значна частина художніх робіт та устаткування знищені.

Представники російської окупаційної адміністрації на території Донецької області перетворили МБФ «Ізоляція» на базу підготовки бійців, а також на склад викрадених автомобілів, в’язницю і місце страти. За даними звіту Управління Верховного комісара ООН з прав людини (далі - УВКПЛ), в незаконній в’язниці «Ізоляція» утримувані особи піддаються тортурам, зокрема електричним струмом й через імітацію страти, та сексуальному насиллю. За оцінками колишніх затриманих, одночасно під вартою утримувалося до 70-80 осіб. В УВКПЛ вважають, що загалом у період з 2014 до 2021 рік в незаконній в’язниці «Ізоляція» під вартою утримували сотні людей.

Фонд «Ізоляція» евакуював членів команди і продовжила діяльність у Києві, на території Київського суднобудівного заводу. А після 7 років роботи в Києві фонд «Ізоляція» вирішив сфокусувати активність на регіонах і проєктах з децентралізації. Тому, 2021-го фонд відкрив офіс у місті Соледар Донецької області і далі реалізує свою місію там.

Салікорнія. Джерело: 2021, ІЗОЛЯЦІЯ, Зоя Лактіонова.

Наразі фонд працює за трьома ключовими напрямами:

  1. Мистецтво
  2. Освіта
  3. Проєкти, спрямовані на активізацію креативного сектору України

Серед проєктів фонду «Ізоляція»:

«Izolyatsia: must speak» – комплексний проєкт, який об’єднує політичну і інформаційну кампанію з мистецькою складовою. Проєкт започаткований в грудні 2020 року Міністерством закордонних справ України і проводиться разом з МБФ «Ізоляція», Українським інститутом та журналістом, письменником і колишнім політв’язнем Станіславом Асєєвим. Мета проєкту – посилити увагу міжнародного співтовариства до конкретних фактів порушення прав людини та застосування тортур на тимчасово окупованих Росією територіях України, зокрема у Донецькій та Луганській областях, щоб домогтися якомога швидшого закриття незаконної в’язниці «Ізоляція» (де-факто – концтабору) та інших подібних об’єктів.

Гуртобус — створений у рейсовому автобусі мобільний культурний хаб, що працює у віддалених точках України.

Програма резиденцій для закордонних митців.

IZONE — коворкінг, творчий простір та спільнота свідомих підприємців.

IZONE Media — студія подкастів та навчальна платформа для виробників аудіоконтенту.

Фонд «Ізоляція» підтримують українська та міжнародна спільноти: дипломатичні установи, благодійні фонди, актори й акторки культурної сфери та бізнес.

Надзвичайно важливе для фонду «Ізоляція» також партнерство з Міністерством закордонних справ України та Українським інститутом. Завдяки партнерам міжнародна спільнота дізнається про численні злочини проти цивільного населення, нелюдське поводження та порушення прав людини, що відбулися і далі відбуваються зараз, у центрі Європи.

Попри вимушене переселення, Донбас перебуває у фокусі діяльності фонду. Фонд «Ізоляція» й надалі залишається містком між тимчасово окупованими Росією територіями України у Донецькій та Луганській областях та рештою України.

Фонд «Ізоляція» і далі генерує навколо себе людей та ідеї: від локальних до глобальних.

Фонд «Ізоляція» і далі надає голос тим, кого не чують.

Війна триває. Робота фонду «Ізоляція» – також.