Прима / IZOLYATSIA Must Speak

Часові періоди

1. Завод

Завод (1955 — 2005) — цей розділ розповідає про використання простору у часи заводу ізоляційних матеріалів. Завод був відкритий у 1955 році в місті Донецьк. Підприємство виробляло мінеральну вату та інші ізоляційні матеріали для електростанцій, військових та космічних потреб. Продукцію заводу експортували в республіки СРСР та країни Європи, а на підприємстві працювало близько 1000 робітників та інженерів.

2. Культура

Фонд «Ізоляція» (2010 — 2014) — розділ розповідає про використання простору міжнародним благодійним фондом «Ізоляція». У 2010 році Донецькі активісти за підтримки місцевого бізнесу відкрили платформу культурних ініціатив, використовуючи спадщину фабрики як джерело натхнення та матеріал для створення нових сенсів. Фонд використовував приміщення заводу для реалізації освітніх, культурних та художніх проєктів, створення нових підприємств у сфері креативної економіки, проведення концертів, театральних перформансів та кінопоказів. До роботи фонду «Ізоляція» активно залучались як митці й культурні діячі українського та світового рівня, так і локальна спільнота.

3. В'язниця

Нелегальна в'язниця «Ізоляція» (2014 - ...) — розділ розповідає про використання простору діючею нелегальною тюрмою та військовою базу, яку представники збройних формувань РФ облаштували на території заводу та культурного фонду. Приміщення, що раніше використовувались для культурних подій та мистецьких проєктів, тепер є місцем незаконних ув’язнень, тортур, розстрілів та зберігання боєприпасів, зброї та військової техніки. За свідченнями колишніх в'язнів, заручники перебувають у нелюдських умовах, залучаються до примусової праці та зазнають морального та фізичного насильства.

Прима

Завод

Архівне фото підприємства Прима. Джерело: 2012, МБФ «Ізоляція».

На початку 1990-х на території заводу ізоляційних матеріалів було створено нове підприємство Прима. Компанія займалася виробництвом пінопласту й інших хімічних речовин.

Підприємство «Прима»
Підприємство Прима. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Warhouse ‘Prima’
Склад Прими. Джерело: 2012, Діма Сергєєв.

Діяльність Прими передусім була спрямована на співпрацю з іноземними замовниками. Для роботи використовувався великий цех, розділений на дві частини: виробничу та великий склад готової продукції. Проте із занепадом заводу припинила діяльність і Прима.

Залишки від підприємства Прима. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Фонд «Ізоляція»

З 2011 року, Прима використовується в якості галереї та простору для публічних подій, концертів, перформансів, ярмарків тощо.
Підготовка до перформансу Цая Гоцяна в приміщенні Прими. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

Великі простори Прими стали ідеальними для великих подій, виставок та концертів. Розміри цеху давали можливість будувати окремі виставкові майданчики всередині, створювати театральні перформанси, концерти, конференції та ярмарки.

Волонтери, які брали участь у перформансі Цая Гоцяна 1040м під землею. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.
Перформанс Цая Гоцяна в приміщенні Прими. Джерело: 2011, Діма Сергєєв.

2010 року в приміщенні Прими на очах у глядачів і за допомогою понад сотні місцевих волонтерів створювались порохові малюнки китайського художника Цая Гоцяна (1040 метрів під землею). Наступного року (2011) Прима стала виставковою залою для учасників резиденції Мінлива хмарність. Куратором проєкту став відомий український фотограф Борис Михайлов.

Виставка результатів резиденції Мінлива хмарність. Джерело: 2012, Діма Сергєєв.
Відкриття виставки Місце зустрічі. Джерело: 2013, Діма Сергєєв.

Напередодні початку російсько-українського збройного конфлікту на українському Донбасі, у 2013 році, американська театральна режисерка Вірляна Ткач та український письменник Сергій Жадан поставили у Примі театральний перформанс Глибинні мрії. Для цього творча група зробила інтерв’ю з місцевою молоддю про їхні мрії та ставлення до рідного міста. Перформанс порушив питання про справжній голос Донбасу — молодий, народжений разом із незалежною Україною, поза часовими та ментальними межами Радянського Союзу. Жадан і Ткач вжили метафору «вугілля». Адже вугілля — це по суті колишні дерева і коріння всього.

Театральний перформанс Глибинні Мрії. Джерело: 2013, Діма Сергєєв.

У постановці були використані фрагменти американської поезії, що режисерка Вірляна Ткач перекладала українською. Монологи були написані Сергієм Жаданом, а у виставі брали участь місцеві митці та молодь. Це була одна з найбільш знакових подій Прими.

Театральний перформанс Глибинні Мрії. Джерело: 2013, відеоархів МБФ «Ізоляція».

В'язниця

Підприємство «Прима»
Стоп-кадр фейкового відео зі знаменами ІДІЛ та "Азова". Джерело: 2016, BBC.

2016 року стало відомо, що територія Прими використовується як склад і місце примусових робіт. Представники російської окупаційної адміністрації прибрали сендвіч–панелі, що розділяли залу на дві половини. Ймовірно, для здачі на брухт.

За свідченнями колишніх в'язнів, у Примі представники російської окупаційної адміністрації розміщують вкрадену техніку, зокрема нові автомобілі Toyota з автоцентру. Полонених залучають до примусових робіт: ремонту техніки, розвантаження боєприпасів, перенесення вантажів, прибирання. Водночас не проводять інструктаж з техніки безпеки, не видають спецодяг і засоби захисту. Хоча в'язні працюють і з хімічними речовинами. В процесі роботи полонених підганяють і б'ють палицями. Роботи виконуються під наглядом озброєних охоронців, які для забави стріляють під ноги або над головами в'язнів.

В'язниця «Ізоляція» також використовується як сховище війскової техніки. Джерело: 2021, telegram-канал «Донецький Тракторист»

Утім, творча робота виявилась не чужою і представникам російської окупаційної адміністрації. Так, на території Прими знімалися фейкові фото і відео. На знімках озброєні люди зображали ісламських фундаменталістів на тлі прапорів ІДІЛ та українського загону спецпризначення Азов. Зокрема, 2016 року російські ЗМІ активно поширювали зняті на території незаконної в’язниці «Ізоляція» фейки про бійців ІДІЛ. Запевняли, що ті нібито воюють в добровольчі військові формування України.